The Times+film

Jeseníky nadchly novinářku New York Times, když pátrala po osudu předků

 

21. ledna 2013  21:00
Když nedávno deník New York Times uvedl v tipech pro turisty vedle Thajska či Brazílie i Jeseníky, vyvolalo to mezi tamními starosty či hoteliéry nadšení. Mnozí však dumali, jak se hory do výběru dostaly. Zmínku o nich napsala Sarah Wildmanová, která v Česku pátrala po historii své rodiny.
Američanka Sarah Wildman (vlevo) s Ludmilou Kučovou na návštěvě Karlovy

Američanka Sarah Wildmanová (vlevo) s Ludmilou Kučovou při návštěvě Karlovy Studánky.| foto: Pavel Kuča

Jeseníky, předválečná Vídeň, holokaust i jedno těhotenství. Že to spolu nesouvisí? Ale ano. Všechny tyto motivy se objevují v příběhu, který se začal psát před druhou světovou válkou a zahrnuje i nedávné otištění tipu na návštěvu Jeseníků v prestižním deníku The New YorkTimes.

Co napsal americký list

 Pohoří táhnoucí se podél hranice s Polskem je již dlouho známé pro svůj svěží, čistý vzduch.

V lázeňském městě Karlova Studánka, založeném na konci 18. stoletíMaxmiliánem II. Františkem, nejmladším potomkem římské císařovny Marie Terezie, vznikala většina lázeňských staveb ve švýcarském chatovém stylu mezi lety 1850-1890.

O minerální vodě, která obcí protéká, se říká, že dokáže vyléčit každého (lidé si přinášejí k naplnění velké nádoby, aby si ji mohli vzít domů). Bývalý prezident Václav Havel si v lázních údajně pronajal celý hotel, aby se zde zotavil po chirurgickém zákroku.

Ale oblast není určena jen pro pacienty či rekonvalescenty: nové bazény a sauny, léčebny a další moderní zařízení přitahujíČechy z celé země. Když si k tomu přidáte nově vytvořené, oblíbené lyžařské areály, najednou jsou Jeseníky lákavé i pro Evropany, kteří si dřív nikdy tohoto koutu na východě České republiky nevšimli.

Zdroj: New York Times

Vše začalo v předválečné Vídni. Dědeček americké novinářky Sarah Wildmanové tu během studií ímedicíny chodil s Valerií Scheftelovou z Opavy. Oba byli Židé. Zatímco on ale stihl v roce 1938 odjet do USA, ona jet odmítla. Už se nikdy neviděli. Zůstaly jen dopisy...

Když je Sarah před časem po dědečkově smrti objevila, zjistila, že tuto kapitolu ze života svého předka nezná. A loni v říjnu, v době počátku svého těhotenství, se vypravila do Česka, aby tu pátrala po příběhu někdejší dědečkovy milé, Valerie. Co zjistila? Dívka se z Vídně vrátila za svou ovdovělou matkou do Opavy, kde měla rodina Scheftelů obchod na Horním náměstí.

 

Život Valerie skončil v Osvětimi

Poté, co jim prodejnu vzali nacisté, kteří vyčlenili Židy ze společnosti, pomáhala matce s dcerou křesťanská přítelkyně, Němka Maria Richterová z Leskovce nad Moravicí, jejíž dům stál na území, které později zalila přehrada.

Právě tehdy psala zoufalá Valerie svému milému dopisy, jež Sarah objevila. Příběh Valerie skončil tragicky. Nejprve odjela i s matkou do Berlína, kde pečovala o pacienty v židovském domově  důchodců. Odtud ale musela transportem do Osvětimi, kde ji zavraždili.

Sarah Wildmanová při návštěvě Česka navštívila Prahu, Třebíč, Opavu a Krnov, zamířila ale například i do polských Hlubčic.

Sarah byla Karlovou Studánkou nadšena

Byla v archivech, mluvila s pamětníky. Průvodce a tlumočníka jí dělal Pavel Kuča z Krnova. Právě jeho maminka, dětská lékařka, navrhla těhotné Sarah, aby strávila relaxační den v Karlově Studánce.

"Sarah byla nadšená z čistého vzduchu i krásné dřevěné architektury a byla se podívat třeba i v hotelu Slezský dům, kde se léčil Václav Havel," líčí Pavel Kuča a dodává, že Sarah se podívala i na další místa Jeseníků - například do Ludvíkova či do Vrbna pod Pradědem. A protože ji hory nadchly, doporučila je i v novinách.

"Článek byl pro nás obrovské překvapení. Objevily ho zástupkyně Moravské tiskové agentury, která s námi spolupracuje," říká Michal Blaško, tajemník rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd, jenž mimo jiné provozuje i web propagující Jeseníky.

"Náš web v poslední době mnohem častěji než dřív navštěvují i Američané," uvádí Michal Blaško. Je přesvědčený o tom, že Sarah čerpala údaje pro článek právě z webu http://jeseniky-rodina.cz/, kde jsou infromace v angličtině.

Sarah Wildmanová přitom i dál pátrá po historii své rodiny. Na čtenáře MF DNES se obrací s prosbou. "Pokud někdo víte cokoli bližšího o židovské rodině Scheftelových z Opavy, pomohli byste mi doplnit další střípky do mozaiky, kterou skládám?" táže se.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/americka-novinarka-patrala-v-cesku-po-osudech-predku-f9s-/domaci.aspx?c=A130119_1879086_ostrava-zpravy_jog

 

 

V Jeseníkách omládnete o pět let, píší The Times

 

Karlova Studánka. Půvabné lázně s nezaměnitelnou architekturou uprostřed přírody.

Karlova Studánka. Půvabné lázně s nezaměnitelnou architekturou uprostřed přírody. Autor: DENÍK / Dalibor Otáhal

12.3.2014 06:00

Karlova Studánka - Jeseníky se znovu dostaly na stránky světových novin. Před rokem americký tisk The New York Times zařadil Jeseníky s Karlovou Studánkou mezi šestačtyřicet nejzajímavějších míst na zeměkouli, která stojí za to navštívit.

Letos o lázních Karlova Studánka psaly  londýnské The Times. Novinář Tristan Rutherford z prestižního britského deníku The Times na dvou stranách popisuje svůj zážitek z návštěvy lázní v Karlově Studánce.

"V tomto habsburském sanatoriu v zasněžených českých kopcích omládnete o pět let v pouhých sedmi dnech," konstatuje britský žurnalista, který se zabývá cestováním. V článku, který vyšel v polovině února, si Tristan Rutherford pochvaluje příznivé ceny v českých lázních.

"Zatímco v Londýně za jídlo, vybavení a tři procedury bez problémů zaplatíte 275 liber, v Karlově Studánce jen šestačtyřicet. A to zahrnuje i byt a stravu," porovnával Tristan Rutherford. "Opravdu jsem omládl, zbavil se toxinů a určitě se do těchto lázní, kde se léčí hlavně vysoký tlak, svalové obtíže a astma, vrátím se sestrou trpící stresem, matkou s bolestmi a sípavým synovcem," slíbil novinář.

V textu popisuje procedury, které absolvoval, živě vykresluje zejména zážitek ze skotských střiků. Všímá si i místní kuchyně. Stravu a služby přirovnává k proslulému hotelu Four Seasons. Pěší túry na nejčistším vzduchu v České republice považuje za detox sám o sobě.

"Uznávaný anglický novinář Tristan Rutherford, který se zabývá cestováním, u nás strávil pět dnů jako rekreant v naprosto běžném režimu," uvedl Jan Bednář, obchodní náměstek Horských lázní Karlova Studánka.

Dodal, že text je pro lázně a Jeseníky obrovskou propagací. S tím souhlasí i ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická. "Pro Jeseníky je takový článek skvělá reklama, která dokáže nalákat spoustu turistů. Zájem žurnalistů z prestižních zahraničních médií je důkazem rostoucího povědomí o výjimečnosti a atraktivitě našich hor," sdělila Andrea Závěšická.

Co jsou The TimesThe Times jsou britský národní deník, který vychází ve Spojeném království od roku 1785. Jsou považované za středopravé periodikum. Jejich denní náklad se pohybuje okolo čtyř set tisíc kusů, v případě sesterských novin The Sunday Times je to více než osm set tisíc kusů. List v současnosti vlastní firma News International v čele s Rupertem Murdochem. (zdroj: wikipedie)

  

Jeseníky ve filmu

- nádhernou krajinu Jeseníků ocenili také čeští i světoví filmaři, zdejší krajinu uvidíte v několika filmech:

- budovu Slezského domu jste měli možnost vidět v komedii století "S tebou mě baví svět", Pavel Nový skáče z jejího balkónu

- jídelna  lázeňského domu Libuše se objeví ve stejném filmu, koná se v ní kocert filmové manželky Pavla Nového - Zdeny Studénkové

Sl     Lib2

 

 

- na naučné stezce Bílá Opava se natáčely některé scény z filmu Alois Nebel, objeví se v něm také budova nádraží v Malé Morávce

 

                  Al1

 

 

- na přehradě Slezská Harta se natáčely scény z filmu "Johanka z Arcu" režiséra Luca Bessona s Millou Jovovich

- na přehradě tak vznikl dočasný vodní hrad, ve filmu si zahrálo v bitevních scénách mnoho zdejších občanů

A5   A1 A3

 

 

 

 A co Vy - přijedete k nám také?