Rozhledny a vyhlídková místa v Jeseníkách

ROZHLEDNY

 

 

ROZHLEDNA NA SKALCE HORNÍ HOLČOVICE
- výška rozhledny: 18 m
- nadmořská výška: 780 m

 Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok. 

Jako předloha této rozhledny byl vybrán model již neexistující vyhlídky, která až do roku 1946 stála na nejvyšší hoře Jizerských hor - Smrku. V roce 1992 byla v Novém Městě pod Smrkem založena Společnost pro obnovu rozhledny na Smrku, tento záměr se již nepodařilo realizovat.

Její dokonalá replika teď tedy stojí v katastru Holčovic, v místě se skalním podložím, a proto dostala romantický název Na Skalce. Výsledek celého projektu, který je spolufinancován z rozpočtu SZIF, je dalším turistickým cílem regionu a tím pádem i jistou propagací obce. http://www.pensionsafari.cz

Tato rozhledna si již získala hodně svých nadšených obdivovatelů fotografů, viz:
http://750176.rajce.idnes.cz/Vychod_slunce_-_rozhledna_Na_Skalce%2C_Horni_Holcovice/   Rozhl1                                                                                                              Rozhledna Na Skalce     

 

ROZHLEDNA NOVÁ VES

-výška rozhledny: 27,5m

-nadmořská výška: 842m

-otevírací doba: sobota a neděle: 10:00 - 13:00 14:00 - 16:00

Rozhledna byla postavena v roce 2014.

Vyhlídka na západ je určena k pozorování celkem blízkého okolí Hrubého Jeseníku, tedy mohutné stěny, kterou tvoří východní svah hřebenovky.

Ovšem již od úpatí věže je díky absenci lesa skvostný výhled na Velký a částečně i Malý kotel, což je hlavní lákadlo rozhledny.

Další výrazný výhled je pak na východní obzor (dá se říci od severu až k jihu). Zde se návštěvníku nabídne hlavně přilehlé Bruntálsko, či Rýmařovsko.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rozhledna-nova-ves-u-rymarova

1e 5444db -cbcc -43d 9-beea -f 86d 47eeeea1

 

OBŘÍ VÝHLEDNA JESENÍK

-výška rozhledny: 4 m

Nejnovějším přírůstkem v Háji víly Ozdravy je rozhledna. Jde o unikátní stavbu tvořenou obrovským kamenem nesoucím název Obří výhled.

Netradiční Obří výhledna zaujme určitě hlavně děti. 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/obri-vyhledna-v-haji-vily-ozdravy-v-jeseniku 

 

 Já Pclyg

 

ROZHLEDNA ZLATÝ CHLUM 
- výška rozhledny:26 m
- nadmořská výška:875 m

Rozhledna má ochoz v nadmořské výšce 901 metrů. Po vyšlápnutí schodů se můžete těšit z nádherného výhledu na polské Otmuchovské jezero, na oblast Hrubého Jeseníku -  od Pradědu po Šerák, na Českou Ves, Písečnou a další místa na Jesenicku. Pokud vám bude přát pěkné počasí, spatříte rovněž Rychlebské hory či Kralický Sněžník.
ATUÁLNÍ INFO O ROZHLEDNĚ nebo ZDE

Zlatý 
Rozhledna Zlatý chlum

 

 

ROZHLEDNA BISKUPSKÁ KUPA ZLATÉ HORY
- výška rozhledny: 19,3 m
- nadmořská výška: 889 m

Biskupská kupa je nejstarší rozhledna v Jeseníkách. Biskupská kupa byla od středověku hraniční horou. Od r. 1229 rozdělovala biskupství olomoucké a vratislavské. Postavena byla roku 1898 na vrcholku Biskupská kupa ( Cukmantl, 890 mnm) na česko-polské hranici (v době stavby to byla hranice mezi Rakouskem - Uherskem a Pruskem), která  byla ve středověku centrem těžby zlata. Realizátorem stavby byl německým turistickým spolkem MSSGV ( sekce Zuckmantel - Zlaté Hory) u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I. A původní název rozhledny zněl  Rozhledna císaře Františka Josefa I. -  Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898. 

AKTUÁLNÍ INFO O ROZHLEDNĚ

Biskupská Kupa  Bisk1
Rozhledna Biskupská kupa

 

 

ROZHLEDNA HRANIČNÍ VRCH U MĚSTA ALBRECHTICE
výška rozhledny: 25 m
- nadmořská výška: 541 m 

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěma partnerskými městy. Přístup k rozhledně je cca 1,5 km od Města Albrechtic směrem na Biskupice. http://www.mesto-albrechtice.cz/navstevnik/rozhledna-hranicni-vrch/

Al                     

Rozhledna Hraniční vrch u Města Albrechtice

 

 

ROZHLEDNA VELKÝ ROUDNÝ U SLEZSKÉ HARTY
- výška rozhledny: 20,20 m
- nadmořská výška: 780 m

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Velký Roudný je nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku a spolu se sousedním vrcholem Malý Roudný (771 m) vytváří výraznou dominantu nad obcí Roudno. Sopka byla činná před asi dvěma miliony lety na přelomu třetihor a čtvrtohor. Aktivita tohoto nejzachovalejšího stratovulkánu Moravy utichla definitivně ve starších čtvrtohorách, kdy se zdejší krajinou proháněla stáda mamutů, šavlozubí tygři a srstnatí nosorožci s jeskynními medvědy.
 Roudn
Rozhledna Velký Roudný

 

 ROZHLEDNA SOSNOVÁ

-výška rozhledny: 25m 

-nadmořská výška: 506m

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu u obce Sosnová na Opavsku vznikla na podzim 2018. Jedná se o sedmipatrovou dřevostavbu se šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou, kotva je do čtyř betonových pilířů, které jsou obložené kamenem. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 22 metrů nad zeměmi si můžete prohlédnout široké okolí, směrem na severozápad je možné vidět i vrchol Pradědu.

Sosnová

 

ROZHLEDNA NA JEŽNÍKU KRNOV
- výška rozhledny: 17,5 m
- nadmořská výška: 558 m

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Rozhledna v místní části Krnova - Ježníku, vidíte krásně rozhlednu na Cvilíně, zříceninu hradu Šelenburk, celé okolí Krnova a za pěkného počasí zahlédnete i Beskydy s Lysou horou, část polské roviny.  Rozhledna na Ježníku
 Jez2

 

ROZHLEDNA CVILÍN KRNOV
- výška rozhledny: 29 m
- nadmořská výška: 436 m

Cvilínská rozhledna se nevychází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem. Na Cvilíně, který má dva vrcholy jsou ještě další dvě zajímavé turistické atrakce, které jistě stojí za zhlédnutí. Temeno Předního Cvilínského kopce, poblíž rozhledny, zdobí monumentální stavba barokního poutního kostela sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie, na vzdálenějším Zadním Cvilínském kopci se nalézají zříceniny hradu Cvilína. Rozhledna nabízí krásný pohled na Krnov a okolí, v němž se nacházejí další dvě vyhlídkové stavby- Rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně a dřevěná rozhledna na vrcholu Ježník.

Cvilín         Kostel

Rozhledna Cvilín Kostel Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně

 

 

ROZHLEDNA HANSE KUDLICHA ÚVALNO
- výška rozhledny: 22 m
- nadmořská výška: 395 m

Kopec Strážiště se zvedá od severního okraje obce Úvalno. Stráně vrcholku jsou porostlé pěkným lesem. Na vrcholku tohoto kopce byla v roce 1913 postavena kubistická rozhledna. Rozhledna nese název Kudlichova a je památníkem významného rodáka z obce Úvalna a to Hanse Kudlicha (1823-1917), který byl poslancem říšského sněmu v Kroměříži av roce 1848 vystoupil s požadavkem na zrušení roboty. Rozhledna je vysoká 22 metrů av její spodní části je mauzoleum s ostatky Hanse Kudlicha a pomník selského odboje. Rozledna prodělala koncem 20. století rozsáhlou rekonstrukci av je přístupná veřejnosti. K rozhledně na vrcholku Strážiště vede zelená a modrá turistická značka. Po zelené značce půjdeme k tomuto místu z města Krnova a to kolem rozhledny Cvilín a kolem zříceniny hradu Šelenburk a zelená dále pokračuje do obce Úvalno. Výchozí bod modré značky je u železniční stanice Úvalno a turistická značka nás provede obcí kolem rodného domu Hanse Kudlicha k rozhledně.


 Úvalno
Rozhledna Hanse Kudlicha


ROZHLEDNA BORŮVKOVÁ HORA U JAVORNÍKU
- výška rozhledny: 25,4 m
- nadmořská výška: 898 m

Rozhledna je otevřena po celý rok.

Přístup na rozhlednu je po turistických cestách od Javorníku, Travné (modrá a zelená TZ, 4km), Bílé vody (červená TZ, 7km) az Polska. Nejblíže lze auto odstavit v Travné u přechodu, popř. u staré celnice. Od celnice se vydáte po lesní cestě a dojdete až na turistický rozcestník "Nad Travnou". Odtud pokračuje po modré turistické značce až na rozcestník "Borůvková hora" a odtud po červené turistické značce na vrchol hory k rozhledně. K rozcestníku "Nad Travnou" se dostanete rovněž přímo z Travné po modré turistické značce.

Výhled:Rozhledna nabízí nádherný výhled na Rychlebské hory, Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Praděd a hřeben Jeseníků. Jako na dlani mají turisté také rozlehlou kladskou nížinu v Polsku. Rozhledna Borůvková hora
Bor                                  

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________ ________________________ 

 

VYHLÍDKOVÁ MÍSTA

 

ROLANDŮV KÁMEN

-výška skály: 35m

 -nadmořská výška: 937m

Bývá využívána jako  cvičná skála horolezců,  pod názvem Křížek.¨

Na vrcholku skály byl postaven dřevěný kříž a na vrcholové plošině byla vybudovaná vyhlídka, ze které je krásný výhled na okolní panorama Medvědské hornatiny včetně vrcholu Pradědu a na lázeňskou obec.

Přístup k Rolandovu kameni je z Karlových Studánek po modrém značeném lázeňském vycházkovém okruhu.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/rolanduv-kamen-vyhled-na-panorama-jeseniku?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIwtOKvrWUhgMVrj0GAB1M5glZEAAYASAAEgISePD_BwE

 Rolandův -kamen -104        

                                                                 

VYHLÍDKA NAD LUDVÍKOVEM             

Skalní vyhlídka nad Ludvíkovem. Je zde krásný výhled na Praděd a okolí.

64df 6cf 30e 4c 7415669b 0d 2b _img _8215

 

ZÁMECKÝ VRCH 

Dřevěná vyhlídková věž na zřícenině hradu Fürstenwalde. Byla otevřena v roce 2012. N achází se u obcí Ludvíkov a Vrbno pod Pradědem.

Vrbno 11                            

VYHLÍDKA ČERTOVY KAMENY

-výška skály: 25m

Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je nádherný pohled na Jeseník, Zlatohorsko a Rychleby či do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru.

Na vrcholu může být ve stejný čas jen 6 osob. 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vyhlidka-certovy-kameny-u-jeseniku?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIhqSd9LOUhgMVGalaBR3GogQiEAAYASAAEgIwrfD_BwE

 Bezejmený

 

VYHLÍDKA MEDVĚDÍ KÁMEN

-nadmořská výška: 885m

Vyhlídka se nachází na skalním seskupení, které se nazývá Medvědí kámen. Z místa je krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a okolí Žulové a Vápenné.

Skalní vyhlídka nazvaná Medvědí kámen se nachází v pásmu Studičního vrchu a je dostupná po zelené turistické značce spojující Lázně Jeseník a jeskyně Na Pomezí.

Medvědí _kamen _11-1280x 720


ČERTOVY KAZATELNY

Jedna z nejpěknějších skalních vyhlídek Čertovy kazatelny se nachází při cestě na zříceninu hradu Rychleby (3 km) v Rychlebských horách.

Z vyhlídkové plošiny, která se zde nachází, je překrásný výhled do spodní a kaňonovité části Račího údolí s hustými, zčásti původními pralesními lesy. Kousek pod hlavní skálou se nachází několik menších skalek, z nichž některé jsou taktéž zajištěny železným zábradlím. 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/certovy-kazatelny

Kazatelna

 

VYHLÍDKA VENUŠINY MISKY NA SMOLNÉM VRCHU

Národní přírodní památka Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy.

Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách.

Největší ze skalních mís má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 ms hloubkou přes 1 ma pojme asi 65 litrů vody.

Vrcholová skaliska Smolného vrchu s Venušinými miskami byla upravena jako vyhlídka. Nabízejí se odsud krásné rozhledy na Žulovskou pahorkatinu s loukami Šíravy a na severní části hlavního hřebene Rychlebských hor. Na skalách vznikly vlivem zvětrávání i další zajímavé útvary, jako jsou skalní sedadla a křesla, výklenky, žlábkové škrapy a skalní dutiny zvané tafoni.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/venusiny-misky

Vyhlídka -venušiny -misky -na -smolenskem -vrchu _wiki _Stok -cc 42

 

OBŘÍ STŮL A ŽIDLE NA LÁNSKÉM VRCHU U SKOROŠIC

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled.

Z vrcholu se mimo to můžete kochat krásnými výhledy především na Rychlebské hory, ale i část Hrubého Jeseníku či Žulovské pahorkatiny. Dohlédnete například na Kaní horu, Smolný vrch s Venušinými miskami, Boží horu a Borový vrch nad Žulovu či svahy Šeráku a Keprníku v Hrubém Jeseníku. Lánský vrch je zároveň jedním z nejlepších příkladů působení plošné ledovcové eroze pevninského ledovce na našem území. Jedná se o oblík, který vznikl přemodelováním skalního podloží ledovcem.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/obri-stul-a-zidle-na-lanskem-vrchu-u-skorosic

Lanský -vrch

 

ZTRACENÉ KAMENY

-nadmořská výška: 1250m

Ztracené kameny jsou zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy.

Na Ztracené kameny se dostanete po zelené turistické značce od sedla Skřítek, vzdáleného cca 3 km. Výstup je středně náročný a patří mezi oblíbená turistická místa. Vrchol skály poskytne nádherné rozhledy na Hraběšickou vrchovinu, Šumpersko a Králický Sněžník.

Ke kamennému moři se vztahuje pověst, podle které tyto kameny vysypaly čert ze svých bot, když honil místního sedláka.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/ztracene-kameny

 8e 7782e 5-aa 18-487a -995a -6c 1931ac 30c2