Rozhledny v Jeseníkách

ROZHLEDNA ZLATÝ CHLUM 
- výška rozhledny:   26 m
- nadmořská výška:  875 m

Rozhledna má ochoz v nadmořské výšce 901 metrů. Po vyšlápnutí schodů se můžete těšit z nádherného výhledu na polské Otmuchovské jezero, na oblast Hrubého Jeseníku - od Pradědu po Šerák, na Českou Ves, Písečnou a další místa na Jesenicku. Pokud vám bude přát pěkné počasí, spatříte rovněž Rychlebské hory či Kralický Sněžník.
ATUÁLNÍ INFO O ROZHLEDNĚ nebo ZDE

Zlatý 
Rozhledna Zlatý chlum

 

ROZHLEDNA BISKUPSKÁ KUPA ZLATÉ HORY
- výška rozhledny:    19,3 m
- nadmořská výška:   889 m

Biskupská kupa je nejstarší rozhledna v Jeseníkách. Biskupská kupa byla od středověku hraniční horou. Od r. 1229 rozdělovala biskupství olomoucké a vratislavské.  Postavena byla roku 1898 na vrcholku Biskupská kupa (Cukmantl, 890 m.n.m.) na česko-polské hranici (v době stavby to byla hranice mezi Rakousko - Uherskem a Pruskem), která  byla ve středověku centrem těžby zlata. Realizátorem stavby byl německý turistický spolkem MSSGV (sekce Zuckmantel - Zlaté Hory) u příležitosti 50 let panování císaře Františka Josefa I. A původní název rozhledny zněl  Rozhledna císaře Františka Josefa I. - Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898. 

WEBKAMERA NA ROZHLEDNĚ

AKTUÁLNÍ INFO O ROZHLEDNĚ

Biskupská Kupa  Bisk1
Rozhledna Biskupská kupa


ROZHLEDNA VELKÝ ROUDNÝ U SLEZSKÉ HARTY
- výška rozhledny:   20,20 m
- nadmořská výška:  780 m

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Velký Roudný je nejvyšší sopkou Nízkého Jeseníku a spolu se sousedním vrcholem Malý Roudný (771 m) vytváří výraznou dominantu nad obcí Roudno. Sopka byla činná před asi dvěmi miliony lety na přelomu třetihor a čtvrtohor. Aktivita tohoto nejzachovalejšího stratovulkánu Moravy utichla definitivně ve starších čtvrtohorách, kdy se zdejší krajinou proháněla stáda mamutů, šavlozubí tygři a srstnatí nosorožci s jeskynními medvědy.
 Roudn
Rozhledna Velký RoudnýROZHLEDNA BORŮVKOVÁ HORA U JAVORNÍKU
- výška rozhledny: 25,4 m
- nadmořská výška: 898 m

Rozhledna je otevřena po celý rok.

Přístup na rozhlednu je po turistických cestách od Javorníku, Travné (modrá a zelená TZ, 4km), Bílé vody (červená TZ, 7km) a z Polska. Nejblíže lze auto odstavit v Travné u přechodu, popř. u staré celnice. Od celnice se vydáte po lesní cestě doprava a dojdete až na turistický rozcestník "Nad Travnou". Odtud pokračujte po modré turistické značce až na rozcestník "Borůvková hora" a odtud po červené turistické značce na vrchol hory k rozhledně. K rozcestníku "Nad Travnou" se dostanete rovněž přímo z Travné po modré turistické značce.

Výhled: Rozhledna nabízí nádherný výhled na Rychlebské hory, Orlické hory, Krkonoše, Kralický Sněžník, Praděd a hřeben Jeseníků. Jako na dlani mají turisté také rozlehlou kladskou nížinu v Polsku.
Bor                                  
Rozhledna Borůvková hora

ROZHLEDNA HRANIČNÍ VRCH U MĚSTA ALBRECHTICE
- výška rozhledny:   25 m
- nadmořská výška: 541 m 

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Město Albrechtice na Bruntálsku se pyšní originální rozhlednou, která vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží. Unikátní rozhlednu, z níž se lidé mohou kochat pohledem na Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu nechala postavit obec ve spolupráci s dvěmi partnerskými městy. Přístup k rozhledně je cca 1,5 km z Města Albrechtic směrem na Biskupice.
http://www.mesto-albrechtice.cz/navstevnik/rozhledna-hranicni-vrch/

Al                     

Rozhledna Hraniční vrch u Města Albrechtice

 

ROZHLEDNA CVILÍN KRNOV
- výška rozhledny:     29 m
- nadmořská výška: 436 m

Otevírací doba:
Léto: 10:00 - 17:00 za příznivého počasí
Jaro a podzim: sobota, neděle za příznivého počasí
Zima: zavřeno

Vstupné: děti a studenti 10 Kč, dospělí 20 Kč.

Cvilínská rozhledna se nechází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem. Na Cvilíně, který má dva vrcholy jsou ještě další dvě zajímavé turistické atrakce, které jistě stojí za zhlédnutí. Temeno Předního Cvilínského kopce, poblíž rozhledny, zdobí monumentální stavba barokního poutního kostela sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie, na vzdálenějším Zadním Cvilínském kopci se nalézají zříceniny hradu Cvilína. Rozhledna nabízí krásný pohled na Krnov a okolí, v němž se nacházejí další dvě vyhlídkové stavby- Rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně a dřevěná rozhledna na vrcholu Ježník.

Cvilín         Kostel

Rozhledna Cvilín                                                          Kostel Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně

 

ROZHLEDNA NA JEŽNÍKU KRNOV
- výška rozhledny:     17,5 m
- nadmořská výška:    558 m

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok.

Rozhledna v místní části Krnova - Ježníku, vidíte krásně rozhlednu na Cvilíně, zříceninu hradu Šelenburk, celé okolí Krnova a za pěkného počasí zahlédnete i Beskydy s Lysou horou, část polské roviny.
 Jez2
Rozhledna na Ježníku

   

ROZHLEDNA HANSE KUDLICHA ÚVALNO
- výška rozhledny:      22 m
- nadmořská výška:   395 m

Otevírací doba:
VÍKENDY, VOLNÉ DNY: 

duben, říjen 10:00 - 12:00 13:00 - 16:00
květen, červen, září 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00

DENNĚ

červenec, srpen 9:00 - 12:00 13:00 - 18:00

Vstupné:  Dospělí 10 Kč, deti do 6 let zdarma, děti do 15 let, důchodci 5,- Kč, zapůjčení dalekohledu: 10,- Kč + osobní doklad

Kopec Strážiště se zvedá od severního okraje obce Úvalno. Stráně vrcholku jsou porostlé pěkným lesem. Na vrcholku tohoto kopce byla v roce 1913 postavena kubistická rozhledna. Rozhledna nese název Kudlichova a je památníkem významného rodáka z obce Úvalna a to Hanse Kudlicha (1823-1917), který byl poslancem říšského sněmu v Kroměříži a v roce 1848 vystoupil s požadavkem na zrušení roboty. Rozhledna je vysoká 22 metrů a v její spodní části je mauzoleum s ostatky Hanse Kudlicha a pomník selského odboje. Rozledna prodělala koncem 20. století rozsáhlou rekonstrukci a v sezoně je přístupná veřejnosti. K rozhledně na vrcholku Strážiště vede zelená a modrá turistická značka. Po zelené značce dojdeme k tomuto místu z města Krnov a to kolem rozhledny Cvilín a kolem zříceniny hradu Šelenburk a zelená dále pokračuje do obce Úvalno. Výchozí bod modré značky je u železniční stanice Úvalno a turistická značka nás provede obcí kolem rodného domu Hanse Kudlicha k rozhledně.

http://www.uvalno.cz/obec-1/provozni-doba-rozhledny/ 
 Uvalno
Rozhledna Hanse Kudlicha

 ROZHLEDNA NA SKALCE HORNÍ HOLČOVICE
- výška rozhledny:      18 m
- nadmořská výška:  780 m

 Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok. 

Jako předloha této rozhledny byl vybrán model již neexistující vyhlídky, která až do roku 1946 stála na nejvyšší hoře Jizerských hor - Smrku. V roce 1992 byla v Novém Městě pod Smrkem založena Společnost pro obnovu rozhledny na Smrku, tento záměr se jí však nepodařilo realizovat.

Její dokonalá replika teď tedy stojí v katastru Holčovic, v místě se skalním podložím, a proto dostala romantický název Na Skalce. Výsledek celého projektu, který je spolufinancován z rozpočtu SZIF, je dalším významným turistickým cílem regionu a tím pádem i jisté propagace obce.
http://www.pensionsafari.cz

Tato rozhledna si již získala hodně svých nadšených obdivovatelůa fotografů, viz:
http://750176.rajce.idnes.cz/Vychod_slunce_-_rozhledna_Na_Skalce%2C_Horni_Holcovice/ Rozhl1                                                                                                              Rozhledna Na Skalce